
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X6S |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 1.25 mm |
| Weight | 9.49709 mg |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2639
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09581
Ext.Price$0.09581
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09581 | $0.09581 |
| 10 | $0.08486 | $0.84860 |
| 50 | $0.07517 | $3.75850 |
| 100 | $0.06587 | $6.58700 |
| 500 | $0.05772 | $28.86000 |
| 1000 | $0.05360 | $53.60000 |
| 3000 | $0.04978 | $149.34000 |
| 5000 | $0.04665 | $233.25000 |
