
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.45 mm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 4 V |
| Thickness | 1.45 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
Stock: 1390
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46867
Ext.Price$0.46867
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46867 | $0.46867 |
| 10 | $0.36557 | $3.65570 |
| 25 | $0.32967 | $8.24175 |
| 50 | $0.29730 | $14.86500 |
| 100 | $0.26811 | $26.81100 |
| 300 | $0.25590 | $76.77000 |
| 500 | $0.24425 | $122.12500 |
| 1000 | $0.22785 | $227.85000 |
