
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage | 6.3 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 6 days ago) |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1162
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05108
Ext.Price$0.05108
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05108 | $0.05108 |
| 10 | $0.02554 | $0.25540 |
| 50 | $0.02325 | $1.16250 |
| 100 | $0.02117 | $2.11700 |
| 500 | $0.01927 | $9.63500 |
| 1000 | $0.01754 | $17.54000 |
| 3000 | $0.01597 | $47.91000 |
| 5000 | $0.01475 | $73.75000 |
| 10000 | $0.01362 | $136.20000 |
