
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 1 week ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 41684
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04668
Ext.Price$0.04668
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04668 | $0.04668 |
| 10 | $0.02334 | $0.23340 |
| 50 | $0.01795 | $0.89750 |
| 100 | $0.01606 | $1.60600 |
| 500 | $0.01436 | $7.18000 |
| 1000 | $0.01347 | $13.47000 |
| 3000 | $0.01264 | $37.92000 |
| 5000 | $0.01183 | $59.15000 |
| 10000 | $0.01107 | $110.70000 |
| 30000 | $0.01036 | $310.80000 |
| 50000 | $0.00970 | $485.00000 |
