
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| RoHS | Compliant |
Stock: 17860
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12484
Ext.Price$0.12484
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12484 | $0.12484 |
| 10 | $0.07074 | $0.70740 |
| 50 | $0.05044 | $2.52200 |
| 100 | $0.04418 | $4.41800 |
| 500 | $0.03372 | $16.86000 |
| 1000 | $0.03050 | $30.50000 |
| 3000 | $0.02707 | $81.21000 |
