
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 20 V |
| Thickness | 1.3462 mm |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 9.49709 mg |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 3719
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.06574 | $0.65740 |
| 50 | $0.05554 | $2.77700 |
| 100 | $0.04693 | $4.69300 |
| 500 | $0.04506 | $22.53000 |
| 1000 | $0.03822 | $38.22000 |
| 3000 | $0.03505 | $105.15000 |
| 5000 | $0.03072 | $153.60000 |
| 10000 | $0.02693 | $269.30000 |
