
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 25 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 494184
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04518
Ext.Price$0.04518
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04518 | $0.04518 |
| 10 | $0.02259 | $0.22590 |
| 50 | $0.01738 | $0.86900 |
| 100 | $0.01536 | $1.53600 |
| 500 | $0.01358 | $6.79000 |
| 1000 | $0.01210 | $12.10000 |
| 3000 | $0.01078 | $32.34000 |
| 5000 | $0.01019 | $50.95000 |
| 10000 | $0.00963 | $96.30000 |
| 30000 | $0.00910 | $273.00000 |
| 50000 | $0.00861 | $430.50000 |
