
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 6.3 V |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 8980
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.04001 | $0.40010 |
| 50 | $0.03813 | $1.90650 |
| 100 | $0.03634 | $3.63400 |
| 500 | $0.02753 | $13.76500 |
| 1000 | $0.02505 | $25.05000 |
| 3000 | $0.01813 | $54.39000 |
| 5000 | $0.01716 | $85.80000 |
| 10000 | $0.01624 | $162.40000 |
