
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.25 mm |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
Stock: 24040
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05376
Ext.Price$0.05376
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05376 | $0.05376 |
| 10 | $0.02688 | $0.26880 |
| 50 | $0.02454 | $1.22700 |
| 100 | $0.02240 | $2.24000 |
| 500 | $0.02045 | $10.22500 |
| 1000 | $0.01867 | $18.67000 |
| 3000 | $0.01705 | $51.15000 |
| 5000 | $0.01578 | $78.90000 |
| 10000 | $0.01460 | $146.00000 |
