
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 1681
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05702
Ext.Price$0.05702
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05702 | $0.05702 |
| 10 | $0.02851 | $0.28510 |
| 50 | $0.02507 | $1.25350 |
| 100 | $0.02205 | $2.20500 |
| 500 | $0.01939 | $9.69500 |
| 1000 | $0.01705 | $17.05000 |
| 3000 | $0.01499 | $44.97000 |
| 5000 | $0.01366 | $68.30000 |
| 10000 | $0.01245 | $124.50000 |
