
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.5 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 25 V |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 16176
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.08446 | $0.84460 |
| 50 | $0.08226 | $4.11300 |
| 100 | $0.08011 | $8.01100 |
| 500 | $0.07387 | $36.93500 |
| 1000 | $0.07259 | $72.59000 |
| 3000 | $0.06694 | $200.82000 |
| 5000 | $0.06374 | $318.70000 |
| 10000 | $0.06070 | $607.00000 |
