
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 10 GΩ |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 3263
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03860
Ext.Price$0.03860
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03860 | $0.03860 |
| 10 | $0.01930 | $0.19300 |
| 50 | $0.01730 | $0.86500 |
| 100 | $0.01551 | $1.55100 |
| 500 | $0.01390 | $6.95000 |
| 1000 | $0.01246 | $12.46000 |
| 3000 | $0.01117 | $33.51000 |
| 5000 | $0.01014 | $50.70000 |
| 10000 | $0.00921 | $92.10000 |
