
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Height | 850 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 0.85 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 22262
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.04753 | $0.47530 |
| 50 | $0.04597 | $2.29850 |
| 100 | $0.04446 | $4.44600 |
| 500 | $0.04420 | $22.10000 |
| 1000 | $0.04394 | $43.94000 |
| 3000 | $0.04368 | $131.04000 |
| 5000 | $0.04343 | $217.15000 |
| 10000 | $0.04318 | $431.80000 |
