
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 pF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | U2J |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Temperature Coefficient | 120 ppm/°C |
| Height | 1 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 990.6 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 1 kV |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 6834
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.09660 | $0.96600 |
| 50 | $0.09001 | $4.50050 |
| 100 | $0.08387 | $8.38700 |
| 500 | $0.07198 | $35.99000 |
| 1000 | $0.06635 | $66.35000 |
| 3000 | $0.05389 | $161.67000 |
| 5000 | $0.04377 | $218.85000 |
