
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 950 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 16.187578 mg |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 125256
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08726
Ext.Price$0.08726
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08726 | $0.08726 |
| 10 | $0.07826 | $0.78260 |
| 50 | $0.07018 | $3.50900 |
| 100 | $0.06202 | $6.20200 |
| 500 | $0.05481 | $27.40500 |
| 1000 | $0.05177 | $51.77000 |
| 3000 | $0.04890 | $146.70000 |
