
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Height | 1.6 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 4 V |
| Thickness | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 40.001177 mg |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 17114
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63863
Ext.Price$0.63863
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63863 | $0.63863 |
| 10 | $0.34112 | $3.41120 |
| 25 | $0.34083 | $8.52075 |
| 50 | $0.34054 | $17.02700 |
| 100 | $0.34026 | $34.02600 |
| 300 | $0.31310 | $93.93000 |
| 500 | $0.28811 | $144.05500 |
| 1000 | $0.27187 | $271.87000 |
| 3000 | $0.25158 | $754.74000 |
| 5000 | $0.23281 | $1164.05000 |
| 10000 | $0.21544 | $2154.40000 |
