
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Height | 1.9 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Thickness | 1.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 65092
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53654
Ext.Price$0.53654
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53654 | $0.53654 |
| 10 | $0.43766 | $4.37660 |
| 25 | $0.40675 | $10.16875 |
| 50 | $0.37802 | $18.90100 |
| 100 | $0.35133 | $35.13300 |
| 300 | $0.29451 | $88.35300 |
| 500 | $0.24687 | $123.43500 |
| 1000 | $0.23930 | $239.30000 |
