
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.6 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 19930
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08765
Ext.Price$0.08765
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08765 | $0.08765 |
| 10 | $0.07843 | $0.78430 |
| 50 | $0.07018 | $3.50900 |
| 100 | $0.06245 | $6.24500 |
| 500 | $0.05558 | $27.79000 |
| 1000 | $0.04967 | $49.67000 |
| 3000 | $0.04439 | $133.17000 |
