
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 689
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19757
Ext.Price$0.19757
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19757 | $0.19757 |
| 10 | $0.17604 | $1.76040 |
| 50 | $0.15686 | $7.84300 |
| 100 | $0.13653 | $13.65300 |
| 500 | $0.11883 | $59.41500 |
| 1000 | $0.11131 | $111.31000 |
| 3000 | $0.10427 | $312.81000 |
