
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 950 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 6.3 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 1913
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16848
Ext.Price$0.16848
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16848 | $0.16848 |
| 10 | $0.15005 | $1.50050 |
| 50 | $0.13363 | $6.68150 |
| 100 | $0.11616 | $11.61600 |
| 500 | $0.10098 | $50.49000 |
| 1000 | $0.09161 | $91.61000 |
| 3000 | $0.08310 | $249.30000 |
