
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.6 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 100 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 40.001177 mg |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 1 week ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 2475
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15485
Ext.Price$0.15485
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15485 | $0.15485 |
| 10 | $0.13901 | $1.39010 |
| 50 | $0.12480 | $6.24000 |
| 100 | $0.10997 | $10.99700 |
| 500 | $0.09690 | $48.45000 |
| 1000 | $0.09142 | $91.42000 |
| 3000 | $0.08624 | $258.72000 |
