
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 0.025 % |
| Height | 1.6 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Insulation Resistance | 10 GΩ |
| Voltage | 250 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 16.187578 mg |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 433
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07968
Ext.Price$0.07968
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07968 | $0.07968 |
| 10 | $0.03984 | $0.39840 |
| 50 | $0.03609 | $1.80450 |
| 100 | $0.03269 | $3.26900 |
| 500 | $0.02983 | $14.91500 |
| 1000 | $0.02722 | $27.22000 |
| 3000 | $0.02484 | $74.52000 |
| 5000 | $0.02267 | $113.35000 |
| 10000 | $0.02068 | $206.80000 |
