
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Thickness | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 40.001177 mg |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 41408
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33171
Ext.Price$0.33171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33171 | $0.33171 |
| 10 | $0.17953 | $1.79530 |
| 50 | $0.16528 | $8.26400 |
| 100 | $0.15217 | $15.21700 |
| 500 | $0.12397 | $61.98500 |
| 1000 | $0.11370 | $113.70000 |
