
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.5 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 6.3 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 8814
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61983
Ext.Price$0.61983
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61983 | $0.61983 |
| 10 | $0.30949 | $3.09490 |
| 25 | $0.29547 | $7.38675 |
| 50 | $0.28208 | $14.10400 |
| 100 | $0.26930 | $26.93000 |
| 300 | $0.25071 | $75.21300 |
| 500 | $0.23340 | $116.70000 |
| 1000 | $0.20347 | $203.47000 |
| 3000 | $0.19294 | $578.82000 |
| 5000 | $0.18296 | $914.80000 |
| 10000 | $0.17953 | $1795.30000 |
