
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 700 µm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Dielectric | X6S |
| Packaging | Reel |
Stock: 3041
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09734
Ext.Price$0.09734
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09734 | $0.09734 |
| 10 | $0.04867 | $0.48670 |
| 50 | $0.04394 | $2.19700 |
| 100 | $0.03967 | $3.96700 |
| 500 | $0.03525 | $17.62500 |
| 1000 | $0.03133 | $31.33000 |
| 3000 | $0.02994 | $89.82000 |
| 5000 | $0.02862 | $143.10000 |
| 10000 | $0.02715 | $271.50000 |
