
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 550 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06164
Ext.Price$0.06164
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06164 | $0.06164 |
| 10 | $0.03082 | $0.30820 |
| 50 | $0.02855 | $1.42750 |
| 100 | $0.02644 | $2.64400 |
| 500 | $0.02449 | $12.24500 |
| 1000 | $0.02268 | $22.68000 |
| 3000 | $0.02101 | $63.03000 |
| 5000 | $0.01946 | $97.30000 |
| 10000 | $0.01803 | $180.30000 |
