
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 0.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
| Dielectric | X6S |
Stock: 10975
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.09233 | $0.92330 |
| 50 | $0.08568 | $4.28400 |
| 100 | $0.07951 | $7.95100 |
| 500 | $0.06506 | $32.53000 |
| 1000 | $0.05942 | $59.42000 |
| 3000 | $0.05317 | $159.51000 |
| 5000 | $0.04758 | $237.90000 |
| 10000 | $0.04257 | $425.70000 |
