
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 1 mm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 35 V |
| Thickness | 0.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Dielectric | X6S |
| Packaging | Reel |
Stock: 1421
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13248
Ext.Price$0.13248
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13248 | $0.13248 |
| 10 | $0.06624 | $0.66240 |
| 50 | $0.05934 | $2.96700 |
| 100 | $0.05316 | $5.31600 |
| 500 | $0.04682 | $23.41000 |
| 1000 | $0.04123 | $41.23000 |
| 3000 | $0.03819 | $114.57000 |
| 5000 | $0.03538 | $176.90000 |
