
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 950 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Thickness | 889 µm |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 117
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08928
Ext.Price$0.08928
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08928 | $0.08928 |
| 10 | $0.04464 | $0.44640 |
| 50 | $0.04072 | $2.03600 |
| 100 | $0.03715 | $3.71500 |
| 500 | $0.03353 | $16.76500 |
| 1000 | $0.03026 | $30.26000 |
| 3000 | $0.02712 | $81.36000 |
| 5000 | $0.02430 | $121.50000 |
