
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 1.45 mm |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
Stock: 20426
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26930
Ext.Price$0.26930
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26930 | $0.26930 |
| 10 | $0.14106 | $1.41060 |
| 50 | $0.13804 | $6.90200 |
| 100 | $0.13508 | $13.50800 |
| 500 | $0.12824 | $64.12000 |
| 1000 | $0.12567 | $125.67000 |
| 3000 | $0.12054 | $361.62000 |
| 5000 | $0.11440 | $572.00000 |
| 10000 | $0.10857 | $1085.70000 |
