HB9500-9.5-4P
Manufacturer:
Kangnex
Mfr.Part #:
HB9500-9.5-4P
Datasheet:
Description:
Terminal Blocks Through Hole 4 9.5 mm 20 A 300 V 22 AWG to 12 AWG
ParameterValue
TerminationTin
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBox
Voltage Rating300 V
RoHSCompliant
Pitch9.5 mm
Current Rating20 A
ColorBlack
Number of Positions4
Connection MethodScrew
Wire Gauge Range22 AWG to 12 AWG
Current Rating (IEC)32 A
Voltage Rating (IEC)750 V