
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 2 |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 4 |
| Turn-On Delay Time | 240 ns |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Propagation Delay | 240 ns |
| Logic Function | Counter |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Reset | Asynchronous |
| Count Rate | 40 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 2124
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41891
Ext.Price$0.41891
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41891 | $0.41891 |
| 10 | $0.29666 | $2.96660 |
| 25 | $0.27027 | $6.75675 |
| 50 | $0.24622 | $12.31100 |
| 100 | $0.23083 | $23.08300 |
| 300 | $0.22794 | $68.38200 |
| 500 | $0.22509 | $112.54500 |
| 1000 | $0.22228 | $222.28000 |
| 3000 | $0.19002 | $570.06000 |
| 5000 | $0.16244 | $812.20000 |
