
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 20 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Type | Rectifiers |
| Forward Voltage | 1.7 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 60 A |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 75 ns |
Stock: 1706
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04954
Ext.Price$0.04954
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04954 | $0.04954 |
| 10 | $0.02477 | $0.24770 |
| 50 | $0.02216 | $1.10800 |
| 100 | $0.01983 | $1.98300 |
| 500 | $0.01774 | $8.87000 |
| 1000 | $0.01587 | $15.87000 |
| 3000 | $0.01421 | $42.63000 |
| 5000 | $0.01298 | $64.90000 |
| 10000 | $0.01186 | $118.60000 |
