
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 110 V |
| Length | 29 mm |
| Width | 12.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 15.7 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 16 A |
| Color | White |
| Coil Voltage (DC) | 5 V |
| Coil Type | Non-Latching |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Contact Current Rating | 30 A |
| Termination Style | Through Hole |
| Switching Voltage | 440 VAC, 300 VDC |
| Coil Voltage (AC) | 250 V |
| Must Release Voltage | 11 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
