
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 pF |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 4.57 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 8.76 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Current Rating | 8 A |
| Output Current | 8 A |
| Forward Current | 8 A |
| Forward Voltage | 1.7 V |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 10 months ago) |
| Reverse Recovery Time | 18 ns |
| Average Rectified Current | 8 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 60 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Package Quantity | 1000 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
