
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 55 mm |
| Width | 39.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 37 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Type | Non-Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Contact Current Rating | 60 A |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 1 kV |
| Must Operate Voltage | 9 V |
| Must Release Voltage | 1 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
