

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Non-Compliant |
| Self Resonant Frequency | 3.5 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 8 |
| Current Rating | 300 mA |
| DC Resistance (DCR) | 370 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 8.2 nH |
| Core Material | Ceramic |
Stock: 16068
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10668
Ext.Price$0.10668
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10668 | $0.10668 |
| 10 | $0.10388 | $1.03880 |
| 50 | $0.10220 | $5.11000 |
| 100 | $0.10055 | $10.05500 |
| 500 | $0.09901 | $49.50500 |
| 1000 | $0.09749 | $97.49000 |
| 3000 | $0.09644 | $289.32000 |
| 5000 | $0.09540 | $477.00000 |
| 10000 | $0.09463 | $946.30000 |
