
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Circuit Type | DPST |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 35 A |
| Color | Black |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Type | Non-Latching |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Contact Current Rating | 25 A |
| Switching Voltage | 16 VDC |
| Must Operate Voltage | 9 V |
| Must Release Voltage | 1 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
