HFKW/012-1ZW(136)
Manufacturer:
Hongfa
Mfr.Part #:
HFKW/012-1ZW(136)
Datasheet:
Description:
Relays Through Hole Contact Current Rating:25 A Coil Voltage (DC):12 V
ParameterValue
Voltage Rating (DC)16 V
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Circuit TypeDPST
PackagingBox
Voltage Rating16 V
RoHSCompliant
Current Rating35 A
ColorBlack
Coil Voltage (DC)12 V
Coil TypeNon-Latching
Operate Time10 ms
Release Time5 ms
Contact Current Rating25 A
Switching Voltage16 VDC
Must Operate Voltage9 V
Must Release Voltage1 V