

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Orientation | Top View |
| Forward Current | 65 mA |
| Forward Voltage | 1.45 V |
| Illumination Color | Infrared |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 145 ° |
| Wavelength | 850 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 850 nm |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 19810
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57575
Ext.Price$0.57575
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57575 | $0.57575 |
| 10 | $0.40416 | $4.04160 |
| 25 | $0.36485 | $9.12125 |
| 50 | $0.32936 | $16.46800 |
| 100 | $0.29733 | $29.73300 |
| 300 | $0.27252 | $81.75600 |
| 500 | $0.24979 | $124.89500 |
| 1000 | $0.23422 | $234.22000 |
| 3000 | $0.20980 | $629.40000 |
