
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Orientation | Top View |
| Forward Current | 100 mA |
| Forward Voltage | 1.45 V |
| Illumination Color | Infrared |
| Lens Style | Clear, Dome, Round |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 25 ° |
| Wavelength | 850 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 850 nm |
Stock: 8362
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18086
Ext.Price$0.18086
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18086 | $0.18086 |
| 10 | $0.15921 | $1.59210 |
| 50 | $0.14016 | $7.00800 |
| 100 | $0.12609 | $12.60900 |
| 500 | $0.11343 | $56.71500 |
| 1000 | $0.10204 | $102.04000 |
| 3000 | $0.09439 | $283.17000 |
| 5000 | $0.08732 | $436.60000 |
