| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 100 mA |
| Forward Voltage | 1.45 V |
| Illumination Color | Infrared |
| Lens Style | Circular, Colorless, Diffused |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 17 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 850 nm |
Stock: 10691
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15466
Ext.Price$0.15466
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15466 | $0.15466 |
| 10 | $0.13694 | $1.36940 |
| 50 | $0.12125 | $6.06250 |
| 100 | $0.10447 | $10.44700 |
| 500 | $0.09002 | $45.01000 |
| 1000 | $0.08579 | $85.79000 |
| 3000 | $0.08176 | $245.28000 |
| 5000 | $0.07791 | $389.55000 |
