| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Illumination Color | Infrared |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 940 nm |
Stock: 2225
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11424
Ext.Price$0.11424
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11424 | $0.11424 |
| 10 | $0.05712 | $0.57120 |
| 50 | $0.05076 | $2.53800 |
| 100 | $0.04511 | $4.51100 |
| 500 | $0.03936 | $19.68000 |
| 1000 | $0.03434 | $34.34000 |
| 3000 | $0.03256 | $97.68000 |
| 5000 | $0.03087 | $154.35000 |
| 10000 | $0.02891 | $289.10000 |
