| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Orange |
| Lens Style | Clear, Round |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 600 nm to 610 nm |
Stock: 7453
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04090
Ext.Price$0.04090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04090 | $0.04090 |
| 10 | $0.02045 | $0.20450 |
| 50 | $0.01876 | $0.93800 |
| 100 | $0.01721 | $1.72100 |
| 500 | $0.01579 | $7.89500 |
| 1000 | $0.01448 | $14.48000 |
| 3000 | $0.01328 | $39.84000 |
| 5000 | $0.01218 | $60.90000 |
| 10000 | $0.01117 | $111.70000 |
