| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Style | Clear, Round |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 583 nm to 593 nm |
Stock: 18818
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04492
Ext.Price$0.04492
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04492 | $0.04492 |
| 10 | $0.02246 | $0.22460 |
| 50 | $0.01728 | $0.86400 |
| 100 | $0.01532 | $1.53200 |
| 500 | $0.01358 | $6.79000 |
| 1000 | $0.01245 | $12.45000 |
| 3000 | $0.01142 | $34.26000 |
| 5000 | $0.01047 | $52.35000 |
| 10000 | $0.00960 | $96.00000 |
| 30000 | $0.00881 | $264.30000 |
