| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Round |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 617 nm to 627 nm |
Stock: 15376
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04762
Ext.Price$0.04762
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04762 | $0.04762 |
| 10 | $0.02381 | $0.23810 |
| 50 | $0.02185 | $1.09250 |
| 100 | $0.02005 | $2.00500 |
| 500 | $0.01840 | $9.20000 |
| 1000 | $0.01688 | $16.88000 |
| 3000 | $0.01549 | $46.47000 |
| 5000 | $0.01421 | $71.05000 |
| 10000 | $0.01303 | $130.30000 |
