| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 60 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Orange |
| Lens Style | Clear, Round |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Water Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 600 nm to 610 nm |
Stock: 14838
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04128
Ext.Price$0.04128
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04128 | $0.04128 |
| 10 | $0.02064 | $0.20640 |
| 50 | $0.01950 | $0.97500 |
| 100 | $0.01843 | $1.84300 |
| 500 | $0.01733 | $8.66500 |
| 1000 | $0.01630 | $16.30000 |
| 3000 | $0.01599 | $47.97000 |
| 5000 | $0.01568 | $78.40000 |
| 10000 | $0.01539 | $153.90000 |
