| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 90 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 586 nm to 596 nm |
Stock: 2225
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06470
Ext.Price$0.06470
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06470 | $0.06470 |
| 10 | $0.03235 | $0.32350 |
| 50 | $0.02912 | $1.45600 |
| 100 | $0.02621 | $2.62100 |
| 500 | $0.02359 | $11.79500 |
| 1000 | $0.02124 | $21.24000 |
| 3000 | $0.01963 | $58.89000 |
| 5000 | $0.01814 | $90.70000 |
| 10000 | $0.01676 | $167.60000 |
