

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.6 V to 3.4 V |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 469 nm |
Stock: 4666
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03570
Ext.Price$0.03570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03570 | $0.03570 |
| 10 | $0.01785 | $0.17850 |
| 50 | $0.01373 | $0.68650 |
| 100 | $0.01210 | $1.21000 |
| 500 | $0.01067 | $5.33500 |
| 1000 | $0.00984 | $9.84000 |
| 3000 | $0.00908 | $27.24000 |
| 5000 | $0.00838 | $41.90000 |
| 10000 | $0.00773 | $77.30000 |
| 30000 | $0.00713 | $213.90000 |
