

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.6 V to 3.2 V |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 521 nm |
Stock: 17119
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02620
Ext.Price$0.02620
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02620 | $0.02620 |
| 10 | $0.01310 | $0.13100 |
| 50 | $0.01008 | $0.50400 |
| 100 | $0.00943 | $0.94300 |
| 500 | $0.00883 | $4.41500 |
| 1000 | $0.00851 | $8.51000 |
| 3000 | $0.00820 | $24.60000 |
| 5000 | $0.00790 | $39.50000 |
| 10000 | $0.00761 | $76.10000 |
| 30000 | $0.00733 | $219.90000 |
