
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 626 nm to 636 nm |
Stock: 878
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05606
Ext.Price$0.05606
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05606 | $0.05606 |
| 10 | $0.02803 | $0.28030 |
| 50 | $0.02536 | $1.26800 |
| 100 | $0.02295 | $2.29500 |
| 500 | $0.02077 | $10.38500 |
| 1000 | $0.01879 | $18.79000 |
| 3000 | $0.01700 | $51.00000 |
| 5000 | $0.01538 | $76.90000 |
| 10000 | $0.01392 | $139.20000 |
